Dlaczego wskaźnik BMI przestał spadać?

paź 22, 2017 przez

Dlaczego wskaźnik BMI przestał spadać?

Wiele osób, które decydują się na odchudzanie początkowo sprawdza swój wskaźnik BMI. W miarę jak mija czas, dieta i ćwiczenia są na porządku dziennym, wskaźnik powoli przestaje spadać w tak szybkim tempie, jak początkowo. Dlaczego tak się dzieje?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kalkulator BMI pokazuje przede wszystkim naszą aktualną wagę w odniesieniu do wzrostu. Nie uwzględnia jednak, jaki procent wagi stanowi woda, jaką tkanka tłuszczowa, a ile jest mięśni.

 

Początkowo ustalenie wskaźnika BMI ma sens, bowiem zwykle na początku drogi do smukłej sylwetki rzeczywiście najwięcej w organizmie znajduje się tkanki tłuszczowej, której chcielibyśmy się pozbyć. Jednakże, w miarę upływu czasu, jaki poświęcamy na ćwiczenia i zdrowe odżywianie się, ilość tkanki tłuszczowej w organizmie maleje, a pojawia się coraz więcej tkanki mięśniowej. Już sam ten fakt sprawia, że wskaźnik przestaje tak szybko spadać w dół. Jeśli dodamy do tego fakt, że waga tkanki mięśniowej jest znacznie większa niż tkanki tłuszczowej, kalkulator BMI przestaje stanowić wiarygodne źródło, określające otyłość lub jej brak.