Franczyza odzieżowa – czy to się opłaca?

lip 25, 2022 przez

Franczyza odzieżowa – czy to się opłaca?

Franczyza (odzież) wydaje się trafionym pomysłem na własny biznes, ale czy jest opłacalna? Przyjrzymy się bliżej kilku sprawom, na które trzeba zwrócić uwagę przy rozważaniu możliwości franczyzy. Przede wszystkim należy pamiętać, że istnieją tysiące możliwości franczyzy, które wahają się od niskich możliwości końcowych dostępnych za kilka tysięcy złotych do wysokich franczyz końcowych, które kosztują setki tysięcy złotych.

Wszystko, co może zaoferować franczyzodawca z tak zwanej niższej półki to: podręcznik szkoleniowy i prawo do używania nazwy firmy. Niestety, tego typu franczyzodawca przyjmuje też do współpracy każdego zainteresowanego franczyzobiorcę, bo zależy mu głównie na tym, by zbierać opłaty franczyzowe. Nie jest zainteresowany natomiast tym, czy dany franczyzobiorca odniesie sukces, czy raczej nie.

Natomiast tak zwany franczyzodawcy z wyższej półki będzie miał znacznie bardziej surowe wymagania dotyczące franczyzobiorców i nie pozwoli każdemu stać się częścią swojego systemu franczyzowego. Poza tym, znacznie bardziej będzie mu zależało na tym, aby jego franczyzobiorcy osiągnęli sukces. Dlatego też oferować będzie pełne “prowadzenie za rączkę” od początku do końca i pozostanie mocno zaangażowani w biznes nawet po jego otwarciu.

Decydując się na franczyzę masz okazję współpracy z wieloma najlepszymi franczyzodawcami, którzy wyszukają dla Twojego biznesu najlepszą lokalizację, zbudują i wyposażą wybrany obiekt, a nawet zatrudnią i przeszkolą Twoich przyszłych pracowników. Poza tym, taki franczyzodawca wprowadzi Cię przez rozbudowany system szkoleń z zakresu zarządzania, a następnie podrzuci Ci klucze. Co więcej, przez pierwsze kilka miesięcy będą z tobą ściśle współpracować, abyś wiedział, co zrobić z kluczami, gdy już zostaną ci przekazane.

Większość franczyz nie oferuje jednak tego typu kompletnych pakietów “pod klucz”, więc bądź przygotowany na wykonanie dużej części pracy całkiem samodzielnie, albo szukaj lepszego franczyzodawcy. Często to do Ciebie należeć będzie między innymi znalezienie lokalizacji, negocjowanie umowy najmu, zagospodarowanie przestrzeni lub postawienie budynku, zainstalowanie sprzętu, zatrudnienie i przeszkolenie personelu i tym podobne sprawy.

Dobry franczyzodawca zapewni ci gruntowne szkolenie w zakresie zarządzania, albo w swojej placówce, albo na miejscu w Twojej. Ponieważ jednym z powodów zakupu systemu franczyzowego jest skorzystanie z ich doświadczenia i know-how, gruntowne szkolenie powinno być najważniejszą kwestią.

Podobne

Tagi