Dieta South Beach – zasady i efekty

kwi 24, 2021 przez

Dieta South Beach – zasady i efekty

Dieta Soutch Beach – znana również jako dieta plaż południa – to jedna z najbardziej popularnych diet, którą już w latach 90-tych rozsławiły hollywoodzkie gwiazdy. Jest to mniej rygorystyczny sposób odchudzania, który ma na celu nie tyle szybkie, co zdrowe, bezpieczne i skuteczne zrzucenie nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Dieta South Beach – zasady

Dieta plaż południa oparta jest o podstawowe zasady zdrowego odżywania. Składa się ona z trzech głównych etapów:

Etap 1: etap chudnięcia trwający 14 dni. Zaleca się zjadanie 3 głównych posiłków oraz 2 lub 3 niewielkich przekąsek. Dozwolone są gotowane chude mięsa (wołowina, schab i polędwica wieprzowa, drób, owoce morza, ryby), niskotłuszczowy nabiał, niektóre warzywa (np. bakłażan, brokuły, kapusta, ogórki, szpinak), jajka oraz oliwa z oliwek.

Etap 2: trwa do momentu osiągnięcia wagi docelowej. Poza produktami z fazy I dodatkowo można spożywać niektóre produkty zbożowe w ograniczonych ilościach (brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane), warzywa strączkowe oraz niektóre owoce (jabłka, owoce jagodowe, cytrusy, brzoskwinie).

Etap 3: etap stabilizacji czyli utrzymania. Jest to styl życia, który należy utrzymywać w celu cieszenia się zdrową i piękną sylwetką przez całe życie. Dieta powinna opierać się na chudym mięsie (rybach, drobiu, niektórych częściach wieprzowiny i wołowiny), zupach, produktach pełnoziarnistych, warzywach i jajach. Pozwala się na okazjonalne spożywanie tłustszego nabiału (np. serów pleśniowych) czy tłustszych mięs. Wśród warzyw i owoców należy wybierać te, które charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym.

Dieta South Beach – wady i zalety

Dieta South Beach, w przeciwieństwie do diet eliminacyjnych, monoskładnikowych czy niskokalorycznych jest w pełni bezpieczna, zdrowa i dostarczająca wymaganą ilość składników mineralnych. Nie jest dietą restrykcyjną, za to umożliwia dopasowanie jadłospisu do własnych preferencji żywieniowych. Jej dużą zaletą jest pozytywny wpływ na zdrowie: trzymanie się zasad umożliwia obniżenie cukru i cholesterolu we krwi, zapobiega zachorowaniu na choroby układu krwionośnego i minimalizuje ryzyko wystąpienia ciężkich chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, cukrzyca i niektóre nowotwory.
Wśród niewielu wad diety plaż południa można wymienić stosunkowo powolne efekty: chudnięcie odbywa się w zdrowy i optymalny dla organizmu sposób, dlatego należy liczyć się z koniecznością trzymania diety przez długi czas.

 

Podobne

Tagi